مقالات

بررسی تخصصی انواع بخور سرد

انواع دستگاه های بخور سرد

دستگاه های بخور سرد به سه گروه تبخیری، پروانه ای و اولتراسونیک تقسیم می شوند. نسل جدید دستگاه های بخور سرد با استفاده از سیستم سیستم های اولتراسونیک، قطرات آب را به ذرات بسیار ریز تبدیل می کنند و با فاصله بیشتری در هوا پخش می کنند. به همین روی پاشش دستگاه بیشتر بوده و ضمن اینکه با مصرف مقدار کمتری آب در زمان کمتری رطوبت لازم را ایجاد می کند.

اما دستگاه های بخور سرد با سه مشخصه تقسیم بندی می شوند:

  1. میزان گنجایش مخزن آب
  2. نحوه­ی پر شدنشان
  3. نحوه تنظیمات (غیر دیجیتال، نیمه دیجیتال، دیجیتال)

میزان گنجایش مخزن آب

معمولا دستگاه های بخور سرد دارای مخازنی با ظرفیت یک لیتر تا پنج لیتر هستند. البته کمتر و بیشتر از این بازه نیز موجود هست که بیشتر برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می گیرد. هرچه میزان گنجایش مخزن بیشتر باشد زمان بیشتری طول خواهد کشید تا آب آن به صورت کامل به بخار تبدیل شود. البته این نکته نباید فراموش شود که هرچه مخزن بزرگتر باشد، قیمت دستگاه بیشتر خواهد بود.

 

نحوه­ی پر شدنشان

کلیه دستگاه های بخور سرد به دو طریق با آب پر می شوند، دستگاه های قدیمی تر از طریق یک دریچه در زیر مخزن و دستگاه های جدیدتر از بالای مخزن شارژ میگردند.

مخازن با محل شارژ از پایین

 

شارژ از بالا بعلت سهولت و سرعت بیشتر مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است، خصوصا اینکه جابجایی مخزن (در مخازن شارژ از زیر) ریسک شکستن مخزن را افزایش می دهد. علاوه بر این رسوب زدایی این گونه دستگاه ها به مراتب آسان تر از دیگر دستگاه هاست.

مخازن شارژ از بالا

 

نحوه تنظیمات

دستگاه های بخور سرد بر این مبنا به سه دسته تقسیم می شوند،

غیر دیجیتال یا ولومی، در این دستگاه ها میزان بخار خروجی به کمک یک ولوم تنظیم می شود. این دستگاه ها معمولا درای یک لامپ LED هستندکه در صورتی که مخزن خالی باشد به رنگ قرمز و در غیر اینصورت به رنگ دیگری هستند. در این دستگاه ها غیر از میزان دبی خروجی، عامل دیگری را نمی توان تنظیم کرد.

تنظیمات دستگاه غیر دیجیتال

 

نیمه دیجیتال، این دستگاه ها عموما دارای سه کلید لمسی هستند که برای روشن و خاموش کردن نور، تغییر میزان دبی و تنظیم تایمر مورد استفاده قرار می گیرند. دقت داشته باشین که لزوما به دستگاه هایی نیمه دیجیتال می گویند که حتما دارای تنظیم تایمر باشند. کاربر با استفاده از دکمه تایمر می تواند در بازه عملکردی دستگاه، زمان دلخواهی را برای خاموش شدن دستگاه تعیین کند.

 

دستگاه نیمه دیجیتال

دیجیتال، دستگاه دیجیتال دارای پنلی برای تنظیم زمان تایمر، میزان رطوبت، دبی بخار می باشد. بعضی از این دستگاه ها دارای قابلیت یونیزه کردن هوا نیز می باشند. قیمت این دستگاه ها به نسبت با داشتن این قابلیت ها افزایش می یابد.

 

 

مشخصات و تعیین کیفیت یک دستگاه بخور سرد

میزان دبی خروجی بخار

این میزان از 100 تا 300 میلی لیتر بر ساعت در دستگاه های مختلف متغیر است. میزان دبی به کیفیت دیسک اسیلاتور، منبع تغذیه و فن موجود در دستگاه برمیگردد. هرچه کیفیت این قطعات بیشتر باشد، میزان دبی خروجی نیز بیشتر خواهد بود.

توان

توان یک بخور سرد از 15 تا 35 وات متغیر است. هرچه میزان دبی خروجی دستگاه بیشتر باشد، توان نیز بیشتر خواهد بود. توان یک دستگاه مرغوب بین 25 تا 35 وات خواهد بود.

میزان صدا

صدایی که از یک دستگاه بخور سرد ساتع می شود باید کمتر از 40 دسی بل باشد. فن استفاده شده در دستگاه موجب این صدا می گردد. هرچه این فن از کیفیت بیشتری برخوردار باشد میزان این صدا کمتر خواهد بود. این میزان صدا به سختی قابل شنیدن است و به هیچ وجه مخل استراحت و خواب کاربر نخواهد شد.

خاموش خودکار

در صورتی که دستگاه بخور سرد بدون آب روشن گردد، دیسک التراسونیک استفاده شده در دستگاه میشکند. این موضوع موجب شده است که تمامی دستگاه ها دارای حالت خاموش اتوماتیک باشند. این بدان معنی است که این دستگاه ها پس از اینکه میزان آب تا سطحی کاهش یافت، به صورت خودکار خاموش می شوند. به کاربران توسیه می شود تا از خرید دستگاه هایی که فاقد این خصوصیت هستند جدا خودداری کنند.

نور و روشنایی دستگاه

اکثر دستگاه های بخور سرد دارای لامپ LED هستند که در صورت اتمام آب به رنگ قرمز در می­آیند. در بعضی از دستگاه ها این لامپ یک LED هفت رنگ است که به آرامی تغییر رنگ می دهد. این موارد به زیبایی دستگاه بخور سرد می افزاید.

محفظه رایحه

بعضی از دستگاه های بخور سرد دارای یک محفظه و یک ابر اسفنجی می باشند. با چکاندن قطرات رایحه های مختلف در این بخش، بخار خروجی از دستگاه به این رایحه آغشته شده و هوای محیط را مطبوع می کند. خاطر نشان می شود که به هیچ عنوان نمی توان رایحه یا اسانس را داخل مخزن آب ریخت، این عمل باعث شکستن دیسک التراسونیک می شود.

چرخش نازل بخار

گاهی کاربر نیاز دارد تا مسیر بخار خروجی از دستگاه را تغییر دهد. در صورتی که نازل دستگاه قابلیت چرخش داشته باشد این کار را برای کاربر آسان می سازد.

فیلتر داشتن

فیلتر در دستگاه بخور سرد موجب می شود تا ابی که داخل دستگاه ریخته می شود، پس از گذشتن چند روز بوی نامطبوع به خود نگیرد. این فیلترها قابل شست و شو هستند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *